FAQ (Otázky a odpovědi)

Jak pracuje parní stroj?

Jak pracuje parní stroj, typy parních strojů.

Parní stroj je pístový motor měnící tlakovou a tepelnou energii páry, vyrobené v kotli, na mechanickou práci působením tlaku expandující páry na píst, pohybující se ve válci.

U jednočinného parního stroje je pára přiváděna do válce jen z jedné strany v přerušovaných intervalech. Pára tlačí na píst pouze jedním směrem, zpětný pohyb provádí píst pomocí setrvačné síly od setrvačníku.

U dvojčinného parního stroje se přivádí pára střídavě na obě strany válce a působí tak na píst střídavě jedním i druhým směrem. Síla setrvačníku tak působí pouze k překonání kratších "mrtvých" úvratí pístu.

Šoupátko slouží k přerušování tlaku páry na píst a u dvojčinného parního stroje k rozvádění páry střídavě na jednu a druhou stranu pístu.

Oscilační parní stroj nemá šoupátkový rozvod. Přívod páry do válce je přerušován kývavým pohybem válce oproti pevnému uchycení s přívodem páry.

—————

Jaký suchý líh se smí používat v parních strojích?

Ke všem parním strojům bez rozdílu značky doporučujeme používat pouze tuhé palivo (suchý líh) ESBIT nebo Witabs.

Výhody:

 1. Minimální zanášení kotle černým povlakem
 2. Minimální zápach
 3. Žádný zbytkový popel - po dohoření zůstane na podložce pouze tenká tvrdá slupka pojidla (asi jako malá kapka ztvrdlého vosku)
 4. Velká výhřevnost a délka hoření
 5. Velikost kostek přesně odpovídá velikosti hořákových "šuplíků"

POZOR-NEPOUŽÍVAT:

Zkoušeli jsme i provoz na tuhé podpalovače HEXA a PE-PO, ale tyto jsou naprosto nevhodné pro velmi výrazný zápach při hoření, velký obsah sazí a velký objem zbytkového popela, který se při neopatrné manipulaci nebo průvanu rozlétne po celé místnosti.

—————

Jak je těžké postavit parní stroj ze stavebnice Wilesco?

Ke stavbě parního stroje Wilesco není zapotřebí žádné zvláštní nářadí. Vhodný šroubovák a klíče na matky jsou dokonce přiloženy. Přesto je třeba si uvědomit, že se jedná o velice jemné a přesné součástky. Použité šroubky mají průměr dva, tři a maximálně čtyři milimetry. Práce vyžaduje zručnost a především trpělivost. Násilné šroubování "přes závit" nebo neopatrná manipulace s již natvarovaným potrubím má vždy za následek zničení některé součásti a náročnou a drahou opravu. Přesto, že všechny otvory jsou již předvrtány, je díky jednotlivým vůlím ve spojích důležité správné usazení všech součástek tak, aby byl zaručen naprosto hladký běh celého parního stroje.

 

Všechny součástky jsou před odesláním k zákazníkovi důsledně kontrolovány. Reklamace se vztahuje na skryté vady výrobku, ne však na součástky poškozené nevhodným zacházením nebo neodbornou montáží. Pokud si nejste jisti, že parní stroj správně postavíte, dejte přednost parním strojům sestaveným již z výroby. Pokud již máte stavebnici, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit o radu nebo nás rovnou navštivte v prodejně, kde vám se stavbou pomůžeme.

—————

Kouří se opravdu z komína?

Topením suchým lihem nevzniká žádný viditelný kouř. Některé modely parních strojů mají ale vývod páry od pracovního válce vyveden do komína a tato pára pak zcela věrně imituje kouř.

—————

Jak se regulují otáčky parních strojů?

U nejjednodušších parních strojů se dají otáčky motoru ovlivnit pouze v omezené míře, například snížením tlaku páry vypouštěním přetlaku z kotle přes píšťalu.

U dokonalejších parních strojů, jako jsou například Wilesco D6 nebo Wilesco D10 ovlivníme tlak páry velikostí plamenu regulací přívodu vzduchu k ohništi. Tato regulace je u všech parních strojů Wilesco a provádí se mírným zasunutím nebo vysunutím šuplíku s palivem. Na šuplíku i vnitřním rámu ohniště jsou otvory, které se podle míry zasunutí šuplíku více či méně překrývají. Tato regulace je navzdory jednoduchému řešení poměrně účinná. Vhodným nastavením dosáhneme pomalejšího, velmi realistického chodu který vynikne především u dvojčinných strojů s šoupátkovým rozvodem.

Nejvěrnější parní stroje, například Wilesco D16 nebo parní válec Wilesco mají regulátor (kohout) přívodu páry do pracovního válce. Regulace otáček je přesnější a bez zpoždění, důležitá je současná regulace přívodu vzduchu do topeniště, aby nedocházelo k nadměrnému růstu tlaku páry. Správným nastavením získáme delší čas chodu parního stroje, správné nastavení je důležité zejména u lodních motorů nebo parních vozidel.

Činnost parního stroje samozřejmě ovlivníme i množstvím vody v kotli a množstvím paliva v ohništi.

—————

Jak je těžké postavit parní stroj Stuart?

Sada odlitků a dalšího materiálu - tato stavebnice již vyžaduje náročnější kovoobráběcí operace, bez soustruhu a pokud možno frézky se neobejdete. Přesto je postavení parního stroje z této stavebnice jednodušší než stavba z nakoupených hutních materiálů pouze podle plánu. Jednak je v této stavebnici kompletní materiál a není potřeba nic složitě shánět. Velkým přínosem jsou zmíněné odlitky hlavních dílů, u kterých je již základní tvar daný z výroby a obrábí se pouze funkční plochy. Například výroba setrvačníku z odlitku obnáší pouze vyvrtání středového otvoru a poté osoustružení obvodu. Paprsky kola jsou již přesně odlité z výroby. Celá operace nezabere více než pár minut. Vyrobit setrvačníkové kolo z plného materiálu by bylo neúměrně zdlouhavější. Stejně tak vyrábět svépomocí formu kvůli jednomu odlitku by nebylo příliš efektivní, o časové náročnosti nemluvě.

Rozměry jsou v angloamerické měrné soustavě. Před stavbou je vhodné všechny rozměry přepočítat na milimetry. Přiložené šrouby a matice jsou také v britských mírách, jejich závity mají označení BA, např. 7BA, 5BA... Tam, kde je potřeba k přiloženému šroubu ještě vyrobit protikus řezáním závit do materiálu jsou dvě možnosti: dokoupit příslušnou závitořeznou sadu, nebo díl upravit na závit Metrický, (např. místo 7BA se použije M2,5). Při použití metrických závitů pak musíme použít spojovací materiál z vlastních zdrojů.

Při stavbě vám pomůže tabulka rozměrů závitů a převodů INCH/MM.

Luboš třmínek - stavba parního stroje Stuart 10V - zde uvidíte popis a fotografie stavby parního stroje Stuart ze sady odlitků.

Popis a zkušenosti ze stavby parního stroje Stuart 10H od Ing. Jaroslava Gibase

Stavba ručního čerpadla Stuart ze sady odlitků - postup a zkušenosti. Díl1. a díl 2.

—————

Parní stroje na Aukru, aneb jak nenaletět...

Jak koupit či nekoupit zdánlivě levný parní stroj z druhé ruky.

Pravidelně sleduji prodej parních strojů na Aukru i jiných inzertních webech, protože se dá občas narazit na zajímavý, sběratelsky hodnotný model.

V následujích řádcích však úmyslně pominu kategorii opravdu starých, hodnotných a často velkých modelů. Zaměřím se na poměrně běžné modely staré maximálně pár desítek let, které jsou s minimálními změnami dosud vyráběné. U nás patří k nejznámějším bezesporu parní stroje Mamod z Anglie a Wilesco z Německa.

Před samotnou koupí či prvním přihozením na Aukru jednoznačně doporučuji se nejdříve podívat na cenu nového. U parních strojů této kategorie se ještě nedá mluvit o nějaké zvláštní historické ceně, takže je vždy lepší mít úplně nový, než skoro nový, ale s orezlou základnou, zničenou píšťalou a kapajícím kotlem...

Jak vypadá inzerát, který stojí za úvahu:

 1. Obsahuje jasné prohlášení "funkční parní stroj", protože pokud opravdu funguje, prodávající to rád zdůrazní.
 2. Parní stroj je inzerován jako kompletní.
 3. Kvalitní fotografie ze všech stran.
 4. Dobrá cena

Jak vypadá podezřelý inzerát:

 1. Funkčnost nezkoušena...nejčastější alibistická věta, která ve skutečnosti znamená, že parní stroj tak jak je, rozhodně nefunguje. Protože nalít do kotle vodu a zapálit líh umí i můj šestiletý syn, čili věty jako nezkoušel jsem to, protože tomu nerozumím, jsou většinou nesmysl. Obzvlášť nápadné je to u prodejců, kteří nabízejí současně nebo pravidelně několik parních strojů, kdy u jednoho napíší "funguje nádherně" a hned u druhého, že ho nezkoušeli...
 2. Stav dle fota...a k tomu jedna rozmazaná fotka z mobilu. A navíc z té strany, ze které není vidět chybějící důležitá součástka.
 3. Cena se blíží ceně nového nebo je dokonce vyšší.
 4. Popis obsahuje přehnané superlativy. Popis velká vzácnost či unikátní kousek není vždy úplně na místě...

Ani koupě nekompletního stroje nemusí být špatnou investicí, jen je třeba dopředu vědět, kolik budou stát potřebné náhradní díly a podle toho si stanovit cenový strop. Velmi často se na nás obracejí zákazníci s tím, že koupili výhodně starší Wilesco a potřebují jenom "pár drobností": komín, šuplík, píšťalu a pojitný ventil.

Kolik takové drobnosti stojí aneb nejčastěji chybějící nebo poškozené součástky:

Komín Wilesco podle typu 250,- až 450,-Kč

Šuplík na palivo 250,- až 450,-Kč

Píšťaly 250,- až 600,-Kč

Pojitný ventil 250,- až 350,-Kč

Governor (imitace regulátoru) 290,-Kč

Jeden příklad za všechny:

Parní stroj

Co vidíme na fotce: trubku od záclon místo komínu a chybějící regulátor (patří do černého stojánku - trubičky) asi odhalí každý. Daleko závažnější je však chybějící přívod (trubka) páry do válce!! Přestože z kotle trubka vede skrz "pracovní plošinu" dolů pod základnu, z otvoru před pracovním válcem (resp. před šoupátkovým rozvodem) se již nevynoří! Rozdíl je jasně patrný při srovnání s fotografií kompletního stroje současné produkce.

Požadovaná cena poškozeného: 3.500,-

Cena nového, kompletního, s dvouletou zárukou, obalem, lihem i olejem: 3.929.- (stavebnice) nebo 4.199,- (sestavený).

Ani chybějící nebo poškozená trubka není neřešitelný problém. Opravu ale nezvládnete s pistolovou páječkou, která nedostačuje svým výkonem, ani s obstarožní letlampou, kterou sice zapájíte okapy, ale na drobnou práci je naprosto nevhodná. Vhodná je souprava Bernzomatic, kterou používáme my, v ceně okolo 3.000,- s tzv. tužkovým nástavcem. Práce vyžaduje určité zkušenosti, její pořízení kvůli opravě jednoho stroje se nevyplatí.

 

—————